Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Nahlédnutí do německých platů

26.11.2012, Zdroj: ČTK, Verlag Dashöfer

Pokud jde o výši platů, je Německo zemí značných rozdílů, a to nejen mezi východní a západní částí země.

Mezi platy v Německu jsou stále obrovské rozdíly a neplatí to jen o výši odměňování v západní a bývalé komunistické východní části země. Markantní rozdíly ve mzdách jsou také mezi jednotlivými profesemi a nadále i v ohodnocování práce mužů a žen. Ukázala to takzvaná zpráva o platech za rok 2012 vypracovaná specializovaným portálem Stepstone.

Nejvíce podle něj vydělávají lidé v západoněmecké spolkové zemi Hesensku, kde leží i bankovní metropole země Frankfurt nad Mohanem. Kvalifikovaní pracovníci a lidé ve vedoucích pozicích si tam průměrně za rok přijdou na 54.120 eur (zhruba 1,4 milionu Kč) hrubého. Jen o něco nižší průměrný roční příjem mají Bavoři a obyvatelé Bádenska-Württemberska na jihozápadě Německa.

Stejná kategorie zaměstnanců ve východoněmeckém Sasku naproti tomu dostává za rok průměrně jen 34.700 eur (880.000 Kč) brutto. Spolková země při hranicích s Českou republikou je na tom tak co do výše odměn podle studie nejhůře z celého Německa. Ostatní regiony bývalé NDR na to nejsou v tomto ohledu ale o mnoho lépe. Stepstone platové podmínky zjišťoval průzkumem mezi 40.000 kvalifikovanými a vedoucími pracovníky s plným úvazkem.

Co se odvětví týče, je v Německu nejvýnosnější zaměstnání v obchodním poradenství. V průměru si tamní poradci ročně vydělají 60.500 eur (přibližně 1,5 milionu Kč) hrubého. Lukrativní je rovněž práce v bankovním sektoru a chemickém a petrochemickém průmyslu. Nejnižší platy jsou naopak v gastronomii a hotelnictví, kde průměrná roční hrubá mzda dosahuje 32.230 eur (818.000 Kč), v pečovatelských službách, řemesle nebo v zemědělství.

Nejlépe ohodnocovaným povoláním jsou lékaři, kteří si ročně průměrně přijdou na