Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Důchodová reforma byla schválena

15.9.2011, Zdroj: Vláda

Poslanci odsouhlasili ve třetím čtení reformní zákony týkající se změny penzijního systému.

Změny v penzijním systému se nedotknou současných důchodců, ale dnešních čtyřicátníků a mladších. Pokud by se nyní nezměnil důchodový systém, v budoucnu by se výše penze pohybovala na hranici chudoby.

Lidé se dožívají vyššího věku, na druhé straně ubývá občanů v ekonomicky aktivním věku, kteří odvádějí peníze na současné penzisty. „V rámci průběžného systému platí samozřejmě logicky stávajícím penzistům, ale vzhledem k demografickému vývoji to znamená, že podruhé budou muset penzi zaplatit ještě sami sobě,“ vysvětluje důvody změn premiér Petr Nečas.

Občané mají možnost spoření na stáří

Kromě současného průběžného důchodového systému a existujícímu penzijnímu připojištění vzniká další možnost – dobrovolné spoření.

Vstup do druhého pilíře bude dobrovolný. Rozhodnout se pro něj bude možné před dosažením 35 let věku anebo starší lidé ještě 6 měsíců od okamžiku spuštění reformy. Rozhodnutí pak bude nevratné a účastník pojištění nebude moci do pilíře vstoupit, ale ani z něj vystoupit.

Díky druhému pilíři tak lidem, kteří pobírají alespoň průměrnou mzdu, vznikne možnost pobírat ve stáří vyšší penzi, než nabízí stávající systém.

Spoření ve druhém pilíři bude založeno na částečném převedení části peněz z průběžného systému důchodového pojištění. V současnosti lidé odvádí na důchody 28 procent své hrubé mzdy. Nyní vzniká možnost odvádět jen 25 procent a zbylé tři procenta pak odvádět do penzijního fondu podle vlastního výběru společně s dalšími dvěma procenty vyměřovacího základu. Celková výše odvodu pojistného tak bude pro účastníky druhého pilíře činit třicet procent hrubé mzdy.

Investice budou spravovat penzijní společnosti, se kterými pojištěnci