Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Požádat a uspět

27.7.2011, , Zdroj: Verlag Dashöfer

     Chcete si v práci říci o zvýšení platu, o povýšení, o nadstandardní benefit, o možnost absolvovat zajímavý trénink nebo o zařazení do nového projektu, a nevíte jak na to? Co v této situaci radí kariérový kouč? Zde je několik tipů, které se pro tuto situaci mohou hodit.

PŘÍPRAVA ROZHOVORU

     Než si sjednáte schůzku se šéfem, nejdříve se na takový rozhovor dobře připravte. Ujasněte si svůj cíl a svoje priority. Čeho konkrétně chcete dosáhnout? Co je pro Vás nejdůležitější? Čeho se případně můžete vzdát? Co je minimální hranice Vašeho požadavku, pod kterou určitě nechcete jít?

     Vyjasněte si své motivy. Proč chcete právě toto? Jak moc je to pro Vás důležité? Jaké alternativní řešení by pro Vás bylo přijatelné (např. místo zvýšení platu poskytnutí služebního auta, možnost práce z domova, delší dovolená )?

     Živě si vizualizujte to, čeho chcete dosáhnout. Představte si, že Váš cíl je splněn - jak to vypadá? Můžete si například představit sami sebe, jak poté, co jste získali vytouženou pozici, vedete první poradu svého nového týmu nebo jak řídíte své nové služební auto.

     Připravte si pádné argumenty pro jednání s nadřízeným. Předem si sami odpovězte na otázky:

  • Na čem zakládáte svůj požadavek? Na jakých svých silných stránkách, pracovních úspěších, kompetencích?

  • Co konkrétně své firmě nabízíte? V čem jste jedinečný/á? Kdybyste od zítřka nemohl/a chodit do práce, co by Váš zástupce neuměl tak dobře jako Vy?

  • Co se Vám dosud podařilo mimořádně úspěšně zvládnout?

  • Co na Vás oceňují lidé, se kterými spolupracujete (kolegové, podřízení, zákazníci, obchodní partneři)? Jakou pozitivní zpětnou vazbu jste od nich v poslední době dostal/a?

  • Jak lze vyčíslit Váš přínos pro firmu? Případně jaké přinášíte své firmě vědomosti, schopnosti a zkušenosti, které nelze jednoduše změřit?

  • Jaké jsou konkrétní výsledky Vaší práce?

  • Co nového jste se v poslední době naučil/a? Jaké nové úkoly jste přijal/a?

     Nyní se zkuste na situaci podívat z druhé strany - z pohledu Vaší firmy nebo Vašeho nadřízeného. Zkuste si opět odpovědět na otázky:

  • Jaké jsou úkoly a zájmy Vašeho nadřízeného?

  • Do jaké míry může sám rozhodnout o Vaší žádosti,