Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Otazníky kolem  zvýšení minimální mzdy

26.5.2023, Zdroj: ČTK

Zvýší se? Nezvýší? Názory na růst minimální mzdy se rozcházejí.

Vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka nevidí pro letošek prostor pro růst minimální mzdy. Vláda by na její zvýšení přistoupila, pokud by se na něm dohodli odbory a zaměstnavatelé. Odboráři požadují navýšení minimální mzdy o 1 000 korun od července a od ledna o dalších  1 200 korun na celkem 19 500 korun. Zaměstnavatelé jsou proti.

Minimální mzda se v Česku zvedala naposledy od letošního ledna o 1 100 korun na 17 300 korun. Podle odborů je částka nízká a víc se vyplácí na Slovensku i v Polsku. Podle Hospodářské komory by přidání zvedlo tlak na růst ostatních mezd, navýšení by posílilo inflaci. "O dalším zvýšení minimální mzdy nebudeme s odbory vést žádnou debatu," sdělil mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.

"Nevidíme důvod v tuto chvíli otevírat debatu o zvyšování minimální mzdy," uvedla ředitelka sekce zaměstnavatelské Svazu průmyslu a dopravy ČR Dagmar Kužvartová. Posledních mnoho let podle ní rostly mzdy rychlejším tempem než inflace, tedy zaměstnancům reálná mzda rostla. V situaci krátkodobé a mimořádné inflace není vhodné neúměrně zvyšovat mzdy výrazně nad výkonnost ekonomiky.

Přiměřené minimální mzdy upravuje evropská směrnice, kterou unie přijala loni. Doporučuje jako vodítko pro stanovení částky 60 procent mediánu hrubé mzdy či 50 procent průměrné hrubé mzdy. Podle údajů Českého statistického úřadu činila loni průměrná mzda  40 353 korun. Medián se v posledním loňském čtvrtletí dostal na 37 463 korun. Podle doporučeného podílu by tak minimální výdělek činil 20 200 či 22 500 korun. Členské státy mají na uvedení předpisu do praxe dva roky.

Podle Jurečky zatím dohoda na vzorci není. Není jasné, zda česká minimální mzda bude vycházet z mediánu či z průměrného výdělku. Stanovit se také musí, z jakého období se