Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Další jednání o novele zákoníku práce

3.2.2023, Zdroj: ČTK

Návrh novely zákoníku práce vyvolal čilou diskusi. Kritika se snesla například na úpravu práce z domova a náhradu formou paušálu.

Lidé, kteří pracují z domova či na dálku, by mohli od zaměstnavatelů dostávat náhradu nákladů. Pracovníci na dohodu by nově mohli mít dovolenou a získat také ošetřovné. Rodiče dětí do 15 let či pečující by měli nárok na kratší úvazek. Počítá s tím připravovaná novela zákoníku práce, kterou zveřejnila na svém webu vláda. Návrhy se chystá ve středu na tiskové konferenci představit ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Novelu připravilo ministerstvo práce. Přenáší do ní dvě směrnice EU o předvídatelných pracovních podmínkách a o rovnováze mezi prací a rodinou. Týkají se mimo jiné rodičovské či práce na dohodu. Změny měly začít platit do začátku loňského srpna. ČR na úpravu legislativy a zavedení do praxe měla přes tři roky. Minulá vláda to neprovedla. Česku hrozí pokuty.

Podle novely by při placení odvodů měli mít takzvaní dohodáři nárok na ošetřovné. Dostávali by také dovolenou podle počtu odpracovaných hodin. Pokud by si ji nestihli vybrat, zaměstnavatel by ji měl proplatit. Měl by také předem pracovní dobu dohodářům rozvrhnout a rozvrh poslat písemně předem. Pokud práce na dohodu pro firmu zabrala v posledním roce aspoň šest měsíců, mohou lidé požádat o pracovní smlouvu. Odpověď se zdůvodněním musí dostat nejpozději do měsíce. Dohodáři by měli mít také příplatky za práci ve svátek, o víkendech, v noci či ve ztíženém prostředí. Lidé s dětmi do 15 let či pečující o blízké by měli mít nárok na kratší