Podle průzkumu by čtyřdenní pracovní týden uvítali tři ze čtyř zaměstnanců.
Bezmála polovina českých zaměstnanců by určitě souhlasila se zavedením čtyřdenního pracovního týdne, dalších zhruba 28 procent uvádí, že by byla spíše pro. Proti není ani velké množství zaměstnavatelů. Vyplývá to z průzkumu, který si nechala vypracovat poradenská skupina Moore Czech Republic.
Proti nejsou ani firmy
Diskuze o zkrácení pracovního týdne na pouhé čtyři dny nabývají v Česku na intenzitě i mezi zaměstnavateli. O jeho zavádění je zájem například u firem z oboru podnikových služeb, kde první centra tuto možnost loni testovala. Umožňuje to mimo jiné vysoká míra automatizace a digitalizace, která je pro obor příznačná.
Hlavní motivací pro kratší pracovní týden je zejména snaha center podnikových služeb zaujmout uchazeče o práci a zvýšit loajalitu stávajících zaměstnanců.
Pokud jde o čerstvý průzkum Moore CR, myslí si asi 30 procent zaměstnanců, že by čtyřdenní pracovní týden stačil ke splnění všech povinností ve firmě bez nutnosti zvýšení produktivity zaměstnanců. Dalších téměř 22 % se domnívá, že by zkrácený týden fungoval za předpokladu zvýšení výkonnosti pracovníků.
„Z našeho šetření je jasné, že čeští zaměstnanci by myšlenku pracovního týdne uvítali. Ostatně, bylo tomu tak již před dvěma lety, a od té doby je pozitivní vnímání této myšlenky v některých ohledech dokonce ještě silnější. Je nepravděpodobné, že by případné zavedení čtyřdenního pracovního týdne mělo nepříznivý dopad na českou ekonomiku,“ komentuje partnerka poradenské skupiny Moore Czech Republic Marcela Hrdá.
Nesouhlasí spíše muži, zájem klesá s věkem
K zavedení kratšího pracovního týdne se přiklánějí spíše mladší zaměstnanci. Z těch ve věku 18-26 let vnímá tuto možnost pozitivně asi 83 %, u všech skupin starších 36 let se pak tento podíl…