Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Alfa a omega

22.9.2010, , Zdroj: Verlag Dashöfer

„Vlk vás naučí poznat sebe samého, rozvíjet svou sílu, sebedůvěru a jistotu tak, abyste to nemuseli demonstrovat a dokazovat ostatním.“

(Lois Crislerová)

     Nelítostný, nevyzpytatelný, nemilosrdný, krutý, snad žádný z tvorů zvířecí říše není opředen tolika mýty, předsudky a legendami jako právě vlk, i když často jediným pramenem o jeho charakteru je pro mnohé pohádka o Červené Karkulce. Lidé mu na hřbet naložili řadu hříchů, svých hříchů, které jsou těmto plachým zvířatům na hony vzdáleny. Manželé Jim a Jamie Dutcherovi strávili šest let filmováním, pozorováním vlků a životem s nimi. Pečovali od nejútlejšího věku a mohli zblízka jako málokdo pozorovat jejich charakter, hierarchické vazby ve smečce, vzájemné vztahy a společné rituály. V táboře poblíž Sawtoothských hor zmizela hradba nedůvěry mezi člověkem a vlkem a vzniklo pozoruhodné filmové a posléze i knižní svědectví o těchto divokých tvorech.

     Autoři nepatří mezi vědce a jejich vlčí rodina je „pouze“ polodivoká, žijící v ohraničeném území přírodním parku. Nicméně i přesto, že nejde o vědeckou studii, se nelze při pročítání knihy ubránit alespoň bezděčnému srovnávání vlčí a „lidské“ smečky.

     Nechme nejprve promluvit tyto zapálené „mluvčí vlků“: „Vlčí smečka má svoji hierarchii - od nejvyššího po nejnižšího. Tam, kde je alfa-vlk, musí být i nějaký omega-vlk. Zatímco pozici alfa si ten nejdominantnější vlk musí vydobýt, pozice omega je přidělována zbytkem smečky. Takový vlk je nucen své postavení snášet, dokud se neprosadí nad jiným vlkem, nebo dokud se smečka nerozhodne stočit svoji agresivitu jiným směrem a nechat ho na pokoji. Své nezáviděníhodné postavení tedy omega-vlk příliš neovlivní.“

     Jak Dutcherovi dále popisují, největší napětí ve smečce vzniká mezi dvěma jedinci, kteří vůči sobě zaujímají bezprostředně blízké postavení. Ti, kteří nemohou dosáhnout vrcholů hierarchie vlčí smečky, si svoji agresi vybíjejí na omega vlkovi. Tento „obětní beránek“ smečky bývá zaháněn od žrádla a směřují proti němu bezdůvodné útoky. Pokud napadne některý z vlků omega-jedince, alfa-vlk se k útočníkovi zpravidla nepřipojí, ale naopak zakročí ve prospěch „omegy“. Autorita vůdce tedy tlumí útočné projevy jednání ostatních příslušníků vlčí smečky. Vyžadují-li to však vyšší zájmy smečky, může být omega vlk obětován.

     Přenesme se z amerického státu Idaho do našich zeměpisných šířek a podívejme se na jinou „smečku“, kterou moderní terminologií označujeme jako tým či pracovní kolektiv. Také v něm je často přidělována omega-pozice. Zavedeným názvem pro tento „rituál“ je mobbing.

     Při výběru „vhodných adeptů“ neplatí mýtus, že musí jít o nejslabšího člena týmu. Dostat se může prakticky na každého, podstatné je jediné - odlišnost. Nemusí být nikterak velká, postačí jiný úhel pohledu na věc, odborné znalosti, vyšší míra sociálních dovedností, výborné pracovní výsledky, nezávislé myšlení nebo odmítnutí stát se dalším firemním klonem.

     A tak se chyby, kterých se takový jedinec dopustí, neúměrně zveličují. To, co jiným projde bez mrknutí oka, případně s drobným komentářem: „To se stane občas každém“, je neomluvitelnou chybou šikanovaného jedince, byť jde jen o odlišnou úpravu tabulky či sešívání papíru pod jiným úhlem. Naopak jeho klady a přednosti se devalvují a znehodnocují. Místo, aby tým využil analytických dovedností daného člověka, označí ho za obtěžujícího šťourala, empatie a ohled na druhé mu vynesou nálepku citlivky nehodící se do prostředí tvrdého byznysu, přesnost a preciznost odvedené práce se jeví jako výkonová brzda.

Zejména ve firemním prostředí, kde se nehledá řešení, ale viník, se role omega-člena týmu hodí všem. Z beder ostatních snímá nevědomý strach před touto nálepkou; omega pozice je obsazena, viník vždy po ruce, nebezpečí, že by se ostatní mohli propadnout na jeho místo, není velké. Strach odlišit se od skupiny a vystoupit s jiným názorem odradí pak mnohé přihlížející od intervence ve prospěch šikanovaného.

     Ve vlčí smečce zakročí ve prospěch trýzněného alfa, případně beta jedinec. Jak je to s aktivitou alfa samců ve firmách? Pokud šéf není sám původcem útoku (moderní terminologie vytvořila speciální škatulku „bossing“), často se tváří, že se vlastně nic zvláštního neděje. Mávnutím ruky ale problém