Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Změna daňových pravidel pro e-commerce v rámci Evropské unie

4.6.2021, , Zdroj: Komora certifikovaných účetních (https://www.komora-ucetnich.cz/cze/informace-komory)

Prodáváte zboží či služby do zahraničí? Pohybujete se vsegmentu B2C? Dejte si tak pozor! Od1. 7. 2021 již téměř jistě dochází ke změně daňový pravidel pro odvod DPH.

Jak to platí dnes?

V současné době má každý stát EU stanoven vlastní národní limit pro tzv. zásilkový prodej zboží. Pro pořádek doplňme, že právě zásilkový prodej zboží se týká výhradně dodávek osobám, které nemají povinnost platit DPH, nejčastěji tedy B2C obchodů. Nicméně může se týkat také dodávek subjektům z neziskového sektoru, pokud sami neprovozují vedlejší ziskovou činnost. Pokud tedy český obchodník (plátce DPH) nepřekročí limit dané země, do které své zboží zasílá, vztahuje se na dodávku české DPH. Dojde-li však k překročení limitu, musí se obchodník registrovat k platbě DPH v zemi, kam své zboží prodává, anebo využít režimu Mini One Stop Shop (MOSS). Cílem právní úpravy je, aby z nadlimitních dodávek vybrala DPH ta země, do které je osobě nepovinné k dani zboží dodáváno.

Limit 10 000 EUR za kalendářní rok

Novinka, která v České republice s největší pravděpodobností k 1. červenci 2021 začne platit, mění současný a lety zažitý systém. Nejzásadnější změnou je zrušení limitů jednotlivých zemí. Sjednocuje se hodnotový limit, nově za všechny členské státy Evropské unie, na částku 10 000 EUR za kalendářní rok, a to v souhrnu za všechna dotčená plnění do všech států EU. Pokud vaše dodávky osobám nepovinným k dani (za