Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Vláda plánuje zmrazit výdaje za 23 miliard

29.2.2012, Zdroj: Úřad vlády

Ekonomičtí ministři začali probírat stabilizační rozpočtová opatřením pro období 2012 - 2014. Podle čerstvých makroekonomických indikátorů dojde k poklesu příjmů státu. Premiér Petr Nečas po poradě ekonomických ministrů řekl, že vláda bude muset udělat opatření na příjmové i výdajové straně.

Cílem je, aby deficit státního rozpočtu odpovídal konvergenčnímu plánu a nepřesáhl 3,5 procenta hrubého domácího produktu.

"Poklesem růstu ekonomiky dochází k poklesu příjmů, což si bude vyžadovat korekce zhruba v objemu 23 miliard korun. Tyto prostředky v rozpočtu zavážeme," řekl premiér. To znamená, že v letošním roce nebudou moci některá ministerstva utratit část plánovaných výdajů.

Vláda zváží úpravu daně z přidané hodnoty

Na poradě ekonomických ministrů byly projednány také náměty ministerstva financí na souhrn opatření na další léta. Ekonomičtí ministři v čele s premiérem a ministrem financí jsou přesvědčeni, že je nutné udělat dvě "robustní" opatření na příjmové a výdajové straně.

"Jedním uvažovaným opatřením je zvýšení výběru DPH. Je zde několik variant, kompromisní teprve dohodneme. To by zvýšilo příjem okolo 18 - 20 miliard korun s odchylkou nahoru i dolů," řekl premiér.

Spektrum možností úpravy DPH je od zavedení jednotné sazby 19, po zavedení 20 procentní s možnou výjimkou na knihy a léky ve výši 14 procent. "Možná je i debata o zachování dvou sazeb například ve výši 15 a 21 procent. O tom budeme jednat," dodal premiér.

Dočasné zmražení důchodů, zvýšení daní pro vysokopříjmové

Druhé robustní opatření na výdajové straně má spočívat v úpravě valorizace penzí, včetně návrhu ministerstva financí na dočasné zmražení penzí na dva až tři roky.

"Tento krok by si vyžadoval i jistou