Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Veřejná kulturní instituce

2.4.2024, Zdroj: Fulsoft / Verlag Dashöfer (http://www.fulsoft.cz/)

Vláda schválila návrh zákona o veřejných kulturních institucích.

Návrh zákona o veřejných kulturních institucích (VKI), který by měl umožnit jejich víceleté plánování a financování z více zdrojů, schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS). Zákon podle něj vychází vstříc dlouhodobým potřebám kulturních institucí. Návrh počítá s platností zákona od 1. ledna 2025.

Koncept podle Baxy žije v českém kulturním prostředí zhruba 20 let, nikdy se ale nedostal do fáze funkčního paragrafového znění. Návrh zákona se podle něj inspiruje modely fungování v Rakousku, umožní víceleté financování nebo spoluzaložení kulturní instituce například dvěma samosprávami, řekl ministr kultury. Umožní také vzdálení pozice ředitele od zřizovatele, ředitel bude jmenován správní radou.

Zákon by měl stanovit nový typ právnické osoby, veřejnou kulturní instituci, jako alternativu ke stávajícím příspěvkovým organizacím. Cílem je odpolitizování institucí, zajištění účasti odborné veřejnosti na jejich řízení, zajištění finanční stability a zefektivnění financování. Nově by kulturní instituce mohly získávat peníze nejen od zřizovatele, ale také od spoluzřizovatelů. Městská divadla by tak například mohly podporovat nejen město, ale i kraj.

"Zákon o veřejné kulturní instituci byl projednáván detailně a pečlivě s kulturními aktéry. Od počátku vznikal v součinnosti