Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Seznam mladistvých zaměstnanců podle § 246 odst. 5 ZP

8.6.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.3.48
Seznam mladistvých zaměstnanců podle § 246 odst. 5 ZP

JUDr. Věra Bognárová

Vzor

Seznam mladistvých zaměstnanců podle § 246 odst. 5 ZP

Zaměstnavatel .....................................................................  (uvést jeho přesné označení, sídlo, IČO), zastoupený ...............................................

Jméno, příjmení   Datum narození   Druh práce  
     
     
     
     

V ..................... dne ...................

Za správnost odpovídá – jméno a příjmení a funkce: ...................

..................................................

razítko zaměstnavatele a podpis

jeho oprávněného zaměstnance

Právní úprava:

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

  • § 16 ZP

  • § 79a ZP

  • § 246 ZP

  • § 252 ZP

  • § 255 ZP

  • § 350 odst. 2 ZP

Komentář:

Zletilosti se obecně dosahuje dosažením 18 let věku. Pro pracovněprávní vztahy získá zaměstnanec svéprávnost dříve, a to dosažením věku 15 let a pro výkon práce ukončením povinné školní docházky. Pracovněprávní svéprávnost je od 28. 2. 2017 § 35 NOZ upravena tak, že nezletilý, který dovrší 15 let, se může zavázat k výkonu závislé práce. Jako den nástupu do práce nesmí být ale sjednán den, který předchází dni, kdy nezletilý ukončí povinnou školní docházku. Zaměstnavatel není povinen oznamovat zákonným zástupcům mladistvého zaměstnance skutečnosti týkající se jeho pracovního poměru nebo dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr Zaměstnavatel nemá také žádnou povinnost vyžadovat si od nich vyjádření ke sjednávání pracovněprávních vztahů apod. a zákonní zástupci mladistvého nemají ani právo s právními důsledky do sjednaného pracovněprávního vztahu jakkoli zasahovat. Zrušena je také po určitou dobu přechodně upravená možnost zákonných zástupců za mladistvé do 16 let věku ukončit za stanovených podmínek jejich pracovněprávní vztah. Práci v některém z pracovněprávních vztahů tak vzhledem ke vzniku pracovněprávní svéprávnosti může konat i zaměstnanec mladší 18 let a zákoník práce proto tyto zaměstnance chrání tím, že některé činnosti konat nemohou, v některých jednáních jsou omezeni nebo má zaměstnavatel vůči nim při výkonu práce další povinnosti.

Zaměstnavatelé jsou povinni podle § 16 ZP zajišťovat rovné zacházení se všemi zaměstnanci, pokud jde o jejich pracovní podmínky, včetně odměňování za práci a jiných peněžitých plnění a plnění peněžité hodnoty, odbornou přípravu a příležitost dosáhnout funkčního nebo jiného postupu v zaměstnání. Je zakázána jakákoli diskriminace, mimo jiné i s ohledem na věk. Vůči některým zaměstnancům však musí zaměstnavatelé plnit další zákonem stanovené povinnosti, a pokud tyto povinnosti upravuje právní předpis, nepovažují se za nerovné podmínky ani za diskriminaci ostatních zaměstnanců.

Další podmínky zaměstnávání mladistvých zaměstnanců obsahují § 243 až 247 ZP, které s ohledem na věk zaměstnanců omezují částečně některá jejich práva, zakazují jim některé práce konat nebo ukládají zaměstnavatelům další povinnosti vůči mladistvým zaměstnancům.

Mimo jiné, je zaměstnavateli uložena povinnost vést seznam mladistvých zaměstnanců, kteří jsou u něj zaměstnáni, a uvést v něm zákonem požadované údaje. Povinnost uvedení v seznamu se vztahuje na zaměstnávání mladistvých zaměstnanců bez ohledu na zvolenou formu základního pracovněprávního vztahu podle § 3 ZP. Povinnost vedení seznamu má zaměstnavatel vůči všem zaměstnancům, kteří nedosáhli 18 let, ať konají práci v pracovním poměru, na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce. Pro povinnost uvést mladistvého v seznamu není rozhodující doba, po kterou je pracovní poměr sjednán, povinnost se vztahuje i na pracovní poměry na dobu určitou bez ohledu na jejich celkovou dobu trvání. Povinnost neovlivňuje ani délka případně sjednané pracovní doby. Povinnost