Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Příběhy pro manažery

1.10.2006, , Zdroj: Verlag Dashöfer

SMRT V TEHERÁNU

Bohatý a mocný Peršan v doprovodu svého sluhy podřimoval přes poledne v lahodném stínu zahrady svého domu. Vtom do sluhy něco vjelo a začal naříkat na svůj špatný osud. V neklidu se obrátil na pána s úpěnlivou prosbou: „Pane, potřebuji Tvého nejrychlejšího koně, musím pryč, co nejdál na sever.“ Pán se jej ptal, co se vlastně stalo. Sluha odpověděl: „Přišla za mnou Smrtka a hrozila, že na mne čeká.“ Pán dobrému sluhovi vyhověl a dal mu koně. Sluha bez otálení vyrazil a pán se znovu pohroužil do klidu.

Navečer, když se ubíral zpět do domu, potkal i pán Smrtku. Dal se s ní do řeči a jak si tak povídají, zeptal se na svého sluhu: „Proč jsi mého sluhu tak vyděsila? Co se stalo, že jsi mu hrozila?“ Smrt mu odpověděla: „Nechtěla jsem ho vůbec vyděsit, ani mu hrozit. Jen jsem se podivovala, že ho vidím zde, tak daleko od Teheránu, kde se máme potkat.“

(Autor neznámý)

Jaké je poselství příběhu?

Bohatý Peršan se Smrtkou v klidu rozpráví, zatímco sluha je ze setkání vyděšen. Sluhovi schází nadhled, odstup, je křečovitý a rozhoduje se zbrkle, pod vlivem momentální situace a možná i bludné interpretace. Bohatý Peršan též ví, že jej smrt jako každého čeká, pravděpodobně vnímá širší souvislosti a žije dle svého plánu. To vše lze shrnout do poselství jedné věty: Tváří v tvář hrozbě jednej podle svého plánu.

Manažer se často ocitá pod tlakem. A právě tyto situace dávají příležitost vyrůst, „udělat se“ lidem, kteří nejsou situační a nerozhodují se jen proto, aby v příštích vteřinách setřásli ze