Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Příběhy k zamyšlení - Království o berlích

10.8.2012, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Král spadl z koně a polámal si nohy tak zle, že se na ně nemohl postavit. Naučil se tedy chodit o berlích, ale svým postižením velmi trpěl. Nesnášel pohled na zdravé lidi kolem sebe a stával se nerudným. „Když nemohu vypadat jako ostatní,“ řekl si jednou, „musí ostatní vypadat jako já.“ Dal proto po celém království vyhlásit přísné nařízení, aby od nynějška každý chodil pouze o berlích, jinak ho čeká smrt.

Celé království se proměnilo v mrzáky. Zpočátku se několik výtržníků objevilo za bílého dne bez berlí. Nebylo snadné je na berlích dohonit a zatknout, ale nakonec se to podařilo a byli bez milosti popraveni. Pak se už nikdo neodvážil protivit se královu nařízení.

Král žil dlouho, a když zemřel, nařízení platilo dál, nikdo ho nezrušil, nikdo si už ani nevzpomněl, že se kdysi chodilo bez berlí.

(Martine Quentric-Séguy: Příběhy z moudrosti Indů I.)

Co je normální?

  • Kdo má moc, snaží se definovat, co je přípustné a co nikoliv.

  • Přípustné a normální - to mohou být dvě různé věci. Za normální bychom měli považovat to, co je z lidského hlediska přirozené, co je funkční, přijatelné a dobré pro všechny zúčastněné, nejen pro jednoho, který svévolně stanoví