Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Pracovní poměr na dobu určitou

15.1.2013, Zdroj: Verlag Dashöfer

Senátní návrh novely zákoníku práce opět zavádí opakované zaměstnávání na dobu určitou.

Od ledna loňského roku došlo v úpravě pracovního poměru na dobu určitou k zásadním změnám. Nešlo jen o dobu, na kterou lze pracovní poměr na dobu určitou uzavřít a o omezení doby jeho řetězení, ale i o zrušení výjimky spočívající v neomezeném uzavírání takových pracovních poměrů při existenci vážných provozních důvodů na straně zaměstnavatele nebo zvláštní povaze práce vykonávané zaměstnancem.

V reakci na problémy, které tato právní úprava přinesla, Senát navrhl novelu zákoníku práce, která se snaží tuto výjimku do zákoníku práce vrátit s tím, že půjde o případy, kdy nelze po zaměstnavateli spravedlivě požadovat, aby navrhl zaměstnanci založení pracovního poměru na dobu neurčitou. Obdobně jako dle právní úpravy účinné do 31. 12. 2011 bude ale muset v daném případě existovat písemná dohoda s odborovou organizací (popř. vnitřní předpis u zaměstnavatele, kde odborová organizace nepůsobí), v níž bude nutné blíže vymezit dotčené důvody, pravidla jiného postupu zaměstnavatele při sjednávání a opakování pracovního poměru na dobu určitou, okruh zaměstnanců zaměstnavatele, kterých se bude jiný postup týkat, a dobu, na kterou se tato dohoda uzavírá (účinnost vnitřního předpisu).

Zaměstnavatel a zaměstnanec si mohou podle § 39 zákoníku práce v pracovní smlouvě sjednat pracovní poměr na dobu určitou. Z judikatury soudů vyplývá, že doba trvání pracovního poměru na dobu určitou může být dohodnuta nejen přímým časovým údajem, uvedením časového období podle týdnů, měsíců nebo let, nebo dobou trvání určitých prací, ale také na základě jiných objektivně zjistitelných skutečností, o jejichž skutečné délce nemusí mít účastníci při uzavírání pracovní smlouvy jistotu, které však nepřipouštějí pochybnosti o tom, kdy pracovní poměr skončí. Jestliže je například sjednán pracovní poměr na dobu do návratu jiné zaměstnankyně z rodičovské dovolené, nejdéle však na dobu do tří let věku jejího dítěte, jde o pracovní poměr na dobu určitou. Obdobně je tomu v případě, že je pracovní poměr sjednán na dobu do návratu jiného zaměstnance z pracovní