Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Pracovní poměr na dobu určitou nově

30.10.2012, Zdroj: ČTK, Verlag Dashöfer

V Senátu vznikl návrh novely zákoníku práce, který má zlepšit podmínky uzavírání pracovních poměrů na dobu určitou jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele.

Podle předkladatelů byl návrh připraven z iniciativy zaměstnanců a po jednání s odbory i zástupci zaměstnavatelů. Zaměstnancům přináší několik výhod, říkají předkladatelé. Firmám má zase zvýšit konkurenceschopnost. 

Pokud lidé pracují na dobu určitou, tak by podle novely měli mít mnohem vyšší mzdu než zaměstnanci v pozici agenturního pracovníka, uvádějí předkladatelé. Navrhovatelé dále podotkli, že pokud by se současná úprava nezměnila, někteří zaměstnanci by se stali agenturními pracovníky v horší pozici. 

Zaměstnanci na dobu určitou by také měli být příjemci všech benefitů, který zaměstnavatel poskytuje. Novela by též měla přispět k tomu, aby zaměstnanec na dobu určitou přesně věděl, kdy mu zaměstnanecký poměr skončí. A může být domluveno i to, kdy mu zase začne, protože tyto poměry bude možné sjednávat jen v případech, kdy si to vyžadují provozní podmínky nebo