V následujícím příspěvku si zrekapitulujeme povinnosti zaměstnavatele při ukončení pracovního poměru a podrobně se budeme věnovat potvrzení o zaměstnání.
V souvislosti se skončením pracovního poměru vyplývají zaměstnavateli z právních předpisů určité povinnosti. Jde zejména o následující:
- proplacení náhrady mzdy (platu) za nevyčerpanou dovolenou,
- výplata splatné mzdy,
- poskytnutí pracovního volna k hledání nového zaměstnání,
- vydání potvrzení o zaměstnání (tzv. zápočtového listu),
- vydání pracovního posudku,
- výplata odstupného.
V dalšímt textu se podíváme podrobněji na potvrzení o zaměstnání. To je dle ustanovení § 313 odst. 1 zákoníku práce povinen zaměstnavatel vydat zaměstnanci při skončení:
- pracovního poměru,
- dohody o pracovní činnosti a s účinností od 1. 1. 2012 též
- dohody o provedení práce.
Právní úprava spojuje okamžik vydání potvrzení o zaměstnání se skončením pracovněprávního vztahu. Nesprávné jsou domněnky některých zaměstnavatelů, že na vydání "zápočtového listu" mají lhůtu 8 či více dnů. Je ale namístě požadovat po zaměstnanci, aby k předání tohoto dokladu projevil patřičnou součinnost a nespoléhal na to, že mu ho zaměstnavatel zašle prostřednictvím provozovatele poštovních služeb. Takovou povinnost totiž zaměstnavatel nemá.
Z povinnosti vydat potvrzení o zaměstnání nevylučuje zákoník práce žádnou kategorii zaměstnanců. Neobstojí proto závěr, že zaměstnancům odcházejícím do starobního důchodu nebo studentům na "prázdninové brigádě" není potřeba zmíněné potvrzení vydávat.
Potvrzení o zaměstnání musí obsahovat a zaměstnavatel je tedy povinen do něho zaměstnanci uvést:
-
údaje o zaměstnání, zda se jednalo o pracovní poměr, dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti, a o době jejich trvání,
-
druh konaných prací (bude korespondovat s vymezením uvedeným v pracovní smlouvě, v dokumentu, kterým byl zaměstnanec jmenován na vedoucí pracovní místo, nebo v dohodách o jejich změně),
-
dosaženou kvalifikaci,
-
odpracovanou dobu a další skutečnosti rozhodné pro dosažení nejvýše přípustné expoziční doby pro účely zákona č. 98/1987 Sb., o zvláštním příspěvku horníkům, ve znění pozdějších předpisů,
-
zda ze zaměstnancovy mzdy jsou prováděny srážky, v čí prospěch, jak vysoká je pohledávka, pro kterou mají být srážky…