Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Povinnost mít kopie dokladů v místě pracoviště

5.12.2012, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.5.3
Povinnost mít kopie dokladů v místě pracoviště

JUDr. Petr Bukovjan

Podle § 136 zákona o zaměstnanosti musí mít zaměstnavatel v místě pracoviště v kopii doklad prokazující existenci pracovněprávního vztahu. Pokud je zaměstnavatel velkou firmou (nad 500 zaměstnanců) a má dva závody v jednom místě vzdálené cca 200 m od sebe, je tato povinnost splněna, pokud jsou originály smluv založeny v osobních složkách na personálním útvaru, který sídlí v jednom z obou závodů? Nebo je nezbytné všechny smlouvy z osobních složek okopírovat a předat na jednotlivá pracoviště?

 

  • Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

    • § 2

    • § 3

  • Zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů

    • § 5 písm. e)

    • § 132

    • § 133

    • § 136

    • § 140 odst. 1 písm. c) a e) a odst. 4 písm. f)

Novelou zákona o zaměstnanosti provedenou s účinností od 5. ledna 2012 zákonem č. 1/2012 Sb. bylo do tohoto právního předpisu doplněno nové ustanovení § 136, které ukládá každé právnické nebo fyzické osobě povinnost mít v místě pracoviště mj. kopie dokladů prokazujících existenci pracovněprávního vztahu. Z důvodové zprávy k návrhu zmíněné novely zákona o zaměstnanosti vyplývá, že účelem ustanovení § 136 tohoto zákona je "zajištění účinných a odpovídajících kontrol nelegální práce“. K tomu je dle předkladatele – ministerstva práce a sociálních věcí – "potřeba, aby zaměstnavatel měl v místě pracoviště kopie takových dokladů prokazujících legálnost práce, které si kontrolní orgán nemůže zajistit z příslušných registrů“.

Mezi zaměstnavateli se v této souvislosti začala skloňovat otázka, jakými způsoby lze uvedenou povinnost splnit a jak se ke kontrole jejího dodržování postaví orgány inspekce práce. V návaznosti na to vydal Státní úřad inspekce práce (SÚIP) nejdříve metodický pokyn upravující postup jednotlivých inspektorů při takové kontrole a posléze též výkladové stanovisko zaměřující se na obsah termínů "pracoviště zaměstnavatele“ a "kopie dokladů prokazujících existenci pracovněprávního vztahu“. Oba dokumenty jsou přístupné na internetových stránkách dotčeného ústředního správního orgánu www.suip.cz .

Vyjdu-li z tohoto výkladového stanoviska, SÚIP se opírá o definici pracoviště kontrolované osoby, jak je uvedena v ustanovení § 133 zákona o zaměstnanosti. To jím rozumí místa určená nebo obvyklá pro výkon činnosti kontrolované osoby, přičemž za tuto činnost považuje zajištění výroby nebo poskytování služeb a obdobnou činnost podle zvláštních právních předpisů. V dalším se výkladové stanovisko podrobně zaobírá pojmy "určené pracoviště zaměstnavatele“ (sjednané místo výkonu práce uvedené v pracovní smlouvě, dohodě o pracovní činnosti a dohodě o provedení práce) a "obvyklé pracoviště zaměstnavatele“ (pracoviště, na kterém zaměstnanec dočasně vykonává práci a není totožné s místem výkonu práce sjednaným v pracovní smlouvě, v dohodě o pracovní činnosti a v dohodě o provedení práce) a uvádí, kde konkrétně inspektor ověří existenci požadovaných kopií dokladů.

Ať už bude místo výkonu práce Vašeho zaměstnance vymezeno v pracovní smlouvě širším způsobem, např. jako území obce, kde se nacházejí obě Vaše provozovny, nebo adresou jedné z těchto provozoven, a půjde zároveň o případ, že zaměstnanec bude vykonávat práci na provozovně, která je pouhých 200 metrů vzdálena od sídla Vaší společnosti, kde jsou k dispozici i doklady týkající se jeho pracovněprávního vztahu, mám za to, že není třeba pořizovat jakékoliv kopie. Tento závěr dovozuji jednak z účelu ustanovení § 136 zákona o zaměstnanosti (viz výše), jednak ze samotného