Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

POSTŘEHY Z PRAXE - Jak vytvořit prostředí nedůvěry?

28.7.2010, , Zdroj: Verlag Dashöfer

     S dovolením zahájím toto pojednání nejprve z té lepší stránky, mám to prostě radši. Patřím k těm šťastným, kteří v oblasti pro ně nejdůležitější, v rodině a okolí blízkých přátel, spatřují a mají vytvořeno prostředí důvěry. Důvěra mi v tomto prostředí pomáhá fungovat svobodně, bez předsudků a fabulací, aneb jednám bez ostychu a přirozeně. Většině z nás se ale v tomto prostředí nedaří žít sto procent svého života. Ano, naše kroky vedou každý den do prostředí neznámého, plného cizích lidí a plného předem nepředvídatelných situací. Možná jen vlastník přehnané důvěřivosti - člověk naivní, od světů vzdálených čeká okamžité pochopení a vybrané zacházení. Je tedy na každém z nás, jakou porci důvěry uštědříme člověku nebo instituci, které potkáme.

     Jelikož jsem slíbil pozitivní úvod, pojďte se podívat na to, co to vlastně důvěra podle oficiálních zdrojů je:

- Důvěra je nezbytným předpokladem života ve společnosti. Lidské společnosti si vytvořily množství různých institutů, které důvěru podporují, případně pojišťují. Zároveň však důvěra vždy obsahuje jistou míru nejistoty a rizika zklamání nebo zneužití - jinak bychom o důvěře nehovořili.

- Důvěra k druhým lidem může být všeobecná, jak tomu bývá u přátel, ale může být i omezená jen na určité oblasti. Člověk běžně důvěřuje odborníkovi (lékaři, právníkovi, instalatérovi), i když o jeho charakterových vlastnostech nemusí mnoho vědět. Důvěra se získává poměrně obtížně, ale dá se velmi rychle ztratit nepoctivostí, lží a podobně.

- Mezi nejdůležitější prostředky, jimiž společnosti důvěru podporují, patří slib a přísaha, společenský mrav, právo a peníze. Dodržování daného slova, slibu a přísahy se ve všech známých společnostech vysoce hodnotí a jejich porušení se někdy dokonce trestá.

     A nyní zavítáme k institucím, k zaměstnavatelům. Opusťme i onen úvodní pohled na to, jestli je pro nás nějaká konkrétní společnost důvěryhodná, či nikoliv. Otočíme to. Ano, opět tu jde o nás, tentokrát však důvěra a nedůvěra míří k nám, kdyby k nám, přímo na nás! Existuje mnoho společností, ale pro náš případ namícháme dostatečně silný koktejl vlastností mnoha z nich, tak, abychom si potvrdili, co to znamená, když se jedinec ocitne v prostředí nedůvěry.

     Znáte ten pocit, jak se ráno probudíte a už se Vám nikam nechce? Ne, to není úplné, nechce se Vám do práce. Nechce se Vám tam, protože máte strach. Pohlédnete na své dvě dospívající děti, na později vstávajícího manžela a už je to tu zas. Obava, co zase nový den v práci přinese. Vy tam ale musíte! Především Váš plat tvoří základ rodinného rozpočtu, takže ať se vám chce nebo ne. Rychle vypravujete děti do školy, letmo pohled na hodinky, berete schody po dvou a úprkem na tramvaj. Však minulý týden přišla Vaše kolegyně o 5 minut později a stálo ji to na osobním ohodnocení celou pětistovku! Vůbec tomu nerozumíte, protože ještě minulý rok jste měli celé oddělení klouzavou pracovní dobu. Vaši společnost ale koupilo konsorcium zahraničních firem, které se nyní snaží aplikovat jednotná pravidla napříč všemi pobočkami.

     A už u vchodu s elektronickými píchačkami to začíná, první dvě kamery. vždyť minulý týden tady byla jen jedna říkáte si. Copak se asi děje? Proslýchá se, že kolegyním ze sousedního oddělení se minulý týden ztratily nějaké peníze. No nevadí, snad ve výtahu, kde jedete sami, si ten účes upravit bez dozoru kamery stihnete, nebo snad i tady za dozoru? Pravdou je, že námi konstruovaný podnik má kamery prakticky všude. Až mě napadá, kde snad ne. Bože snad ne! Stihnete si rychle přečíst informaci z účtárny, že firma z technických důvodů převede výplaty na vaše účty až o týden později. Říkáte si, to nám to hezky začíná.

     O desáté porada a představte si, co je nového. Předminulý měsíc jste obdrželi novou strategii přístupu firmy k zákazníkům a k tomu nové vedení. A nyní? Opět změny ve vedení a... no dokončete za mě větu, no ano, změny ve strategii. Pět členů Vašeho týmu odchází jinam, čtyři dostali výpověď a z jiného oddělení k Vám přichází šest nových posil.