Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Otazníky kolem konce sKaret

2.12.2013, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

SKarty končí, ale stále se kolem nich rojí řada otázek. Zodpoví je následující příspěvek.

Úřad práce ČR (ÚP ČR) odeslal v celkem šesti vlnách držitelům sKaret informativní dopis. Všichni klienti by tak měli už v tuto chvíli vědět, jak se v konkrétní situaci zachovat. Přestože ÚP ČR udělal maximum proto, aby instrukce dostali všichni držitelé, mohlo se ve výjimečných případech stát, že se dopis do rukou adresáta nedostal. Těm, kteří ho neobdrželi, Úřad práce ČR radí, aby se obrátili na příslušné kontaktní pracoviště nebo na Call centrum ÚP ČR.

Zákon, který ruší kartu sociálních systémů, nabyl účinnosti dne 1. 11. 2013. Během následujícího půl roku, tedy do 30. 4. 2014, proběhnou veškeré procesy, které ukončí její existenci.

„Cílem je, aby se vše odehrálo maximálně plynule a lidé zbytečně nemarnili čas na úřadech,“ říká ministr práce a sociálních věcí František Koníček. „Uděláme vše proto, aby zrušení sKaret mělo minimální dopad na naše klienty a aby tento proces nijak neovlivnil výplatu dávek,“ doplňuje generální ředitelka ÚP ČR Marie Bílková.

V případě, že si člověk přeposílá v současné době dávky z účtu sKarty na svůj bankovní účet, změny se ho nedotknou. Pokud nebude požadovat žádnou změnu ve způsobu výplaty dávek, proběhnou, v souladu se zákonem jen technické úpravy a nejpozději od dubna 2014 bude dostávat peníze na tento účet přímo.

A změny se nedotknou ani lidí, kteří sice sKartu vlastní, ale jejím prostřednictvím žádné dávky nepobírají. V tomto případě není nutné Úřadu práce ČR cokoli oznamovat.

Jiný postup nastane, jestliže klient ÚP ČR čerpá dávky prostřednictvím sKarty, tedy vybírá hotovost v bankomatu nebo platí kartou v obchodech. V tom případě bude nutné, aby nejpozději do 31. 1. 2014, osobně nebo písemně oznámil příslušnému kontaktnímu