Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Odvážná elegance

8.8.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Jsou dvě věci, které muž nikdy nepochopí: tajemství stvoření a dámský klobouk.

(Coco Chanel)

     Mark Twain kdysi prohlásil, že žena dokáže z ničeho vykouzlit tři věci: salát, manželskou hádku a klobouk. Co se týče prvních dvou položek, s tím by se možná ztotožnila řada z nás. S tou třetí si už tak jistá nejsem. To ovšem neplatí o Jolaně Kotábové, modistce, za kterou se musíte vypravit do malebného ateliéru v pražské Nerudově ulici. V jednom z nejstarších domů na Malé Straně tak ožila ruční výroba dámských klobouků čili modiství, jak se toto starodávné řemeslo nazývá.

Dovednost udělat z ničeho klobouk i klobouky samotné se z našich ulic jaksi vytratily. Čím to?

     Klobouk byl nedílnou součástí šatníku žen v době první republiky. Vyjít si bez něho se považovalo za společenské faux pas a to platilo pro ženy ze všech sociálních skupin. Ovšem v 50. letech díky nastupujícímu komunistickému režimu zmizely elegantní dámy, klobouk nahradily barety, rádiovky a šátky. V té době si na klobouky „troufly“ jen ty statečné, které si chtěly udržet svoji výjimečnost a bránit se nastupující masovosti a uniformitě. Později si na klobouk vzpomněla 70. léta, ale doba vytříbenosti první republiky se už nevrátila.

Kam se tedy za kloboukovou inspirací vypravit?

     Nejlépe do zemí se statusem království, tedy do Velké Británie, Holandska, Belgie, kde tradice nebyla - na rozdíl od nás - přerušena. Britští modisté vytvářejí kreace, které patří k tomu nejlepšímu a nejoriginálnějšímu, co lze v tomto oboru vidět. A britské ženy nám mohou být inspirací, jak klobouky nosit.

Co vede ženy, že zaklepou na Vaše dveře?

     Možná touha skrýt se, nebo naopak touha být vidět, klobouk totiž umí obojí. Ale domnívám se, že spíš převažují ženy, které se nebojí být jiné, odlišovat se od svého okolí. V našich zeměpisných šířkách totiž klobouk určitě upoutá více pozornost, než když si ho nasadíte na hlavu třeba v Londýně nebo v Bruselu. České ženy si zkrátka musí spolu s kloboukem vzít také kus odvahy. Ke kloboukům se začíná vracet také generace dvaceti- a třicetiletých. Ti rádi experimentují a rozhodně nechtějí být nenápadní. Takže uvidíme, co