Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Odměňování zaměstnanců hygienické služby

16.9.2021, Zdroj: ČTK

Zaměstnancům hygienické služby se změní odměňování, víc budou mít hygienici v klíčových pozicích a zvýší se zvláštní příplatky.

Návrh ministerstva práce a sociálních věcí schválila vláda. Lidem na klíčových postech by se podle nařízení vlády tarif mohl až zdvojnásobit, ostatním by ale mohl klesnout. Změna má stabilizovat hygienickou službu zatíženou epidemií covidu a zajistit rovnější podmínky při odměňování lékařských a nelékařských státních zaměstnanců.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch po jednání vlády uvedl, že vedle nového znění nařízení kabinet uvolnil na odměny hygieniků 125 milionů korun, další dva miliony půjdou na odměny do Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Vláda rozhodla také o posílení financí na takzvanou chytrou karanténu, pomocí které hygiena kontaktuje nemocné covidem a jejich kontakty. Hlavně na call-centra, jejichž význam podle Vojtěcha stoupne s očekávaným růstem epidemie covidu na podzim, má jít celkem 176 milionů korun.

Podle takzvané tabulkových míst bylo letos na začátku roku v hygienických stanicích zhruba 2000 míst ve státní službě a dalších 300 běžných míst. Lékaři z hygien ve státní službě měli zvláštní tarifní stupnici, ta změnou nařízení zanikla. Podle ministerstva zdravotnictví se neosvědčila, platí se podle ní 16 lékařů. Hygienici budou mít nově stejné tarify jako ostatní lékaři. Tyto částky jsou ale nižší. Novela zaručuje, že si nynější pracovníci dosavadní plat na svém místě ponechají a  neklesne jim. Vojtěch uvedl, že nové nařízení činí odměňování hygieniků koncepčnější, někteří zaměstnanci