Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Nová povinnost pro zaměstnance - podání daňového přiznání

27.11.2013, Zdroj: ČTK, Verlag Dashöfer

Za rok 2013 bude podávat daňové přiznání více poplatníků. Budu mezi nimi ti, u kterých se o solidární zvýšení daně zvyšuje daň nebo záloha na daň z příjmů ze závislé činnosti.

Desetitisíce zaměstnanců budou muset nově podat daňové přiznání.  U zaměstnanců, kteří v roce 2013 podléhali solidárnímu zvýšení daně, již totiž nemůže jejich zaměstnavatel provést roční zúčtování za tento rok. Těmto zaměstnancům tak přibude nová daňová povinnost, na níž nejsou zvyklí.

Podat daňové přiznání je povinen zaměstnanec, který měl byť v jednom jediném měsíci hrubé příjmy vyšší než 103 536 korun. Do hrubých příjmů se zahrnuje mzda, odměny, náhrada za dovolenou, auto pro služební i soukromé účely, apod. Fakticky ale bude platit solidární daň jen zaměstnanec s ročními hrubými příjmy nad 1,242.432 Kč, což je 48násobek průměrné mzdy pro účely sociálního zabezpečení.

Nejproblematičtější na celé záležitosti je podle Frische to, že daňové přiznání bude podávat desetitisíce občanů ČR poprvé v životě. "Podle našich informací vyjde sice řada zaměstnavatelů svým zaměstnancům vstříc a jejich novou daňovou povinnost jim vyřeší v rámci vlastních účetních oddělení, standardně ovšem budou zaměstnavatelé o vzniklé situace pouze informovat. A pokud zaměstnanec daňové přiznání vůbec nepodá, přestože mu má stát vrátit přeplatek na dani, tak může být za tento přístup relativně výrazně sankcionován“, uvedl Frisch.

Pro podání daňového přiznání spojené se solidární daní jsou navázány obecné