Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Nošení respirátoru na pracovišti u náročných profesí

25.10.2021, Zdroj: ČTK

Povinnost nošení respirátorů v zaměstnání si mohou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha pro náročné profese zaměstnavatelé upravit. Zaměstnanci mohou být bez ochrany dýchacích cest nebo mít roušku.

Počítá s tím podle něj nově vydané opatření, které povinnost pro zaměstnance od pondělí zavádí. K jeho úpravám vyzval ministerstvo Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP). Nařízení by podle jeho viceprezidenta Jana Rafaje mělo umožnit i jinou ochranu dýchacích cest, zohlednit by mělo také některé profese, ve kterých nelze mít zakrytá ústa a nos po celou dobu výkonu práce. Pochybnosti má podle něj svaz také ohledně zrušení hrazených testů na koronavirus.

"V některých případech, pokud jsou to třeba zvláště náročné profese, nařízení počítá s tím, že je možné to upravit. Například jsou to profese, kde je vysoké teplo nebo něco podobného," řekl novinářům ministr. Zaměstnavatelé mohou rozhodnout o tom, že zaměstnanci v těchto profesích respirátor nosit nemusí nebo ji mohou nahradit rouškou.

Vláda ve středu na mimořádném jednání s ohledem na zhoršující se epidemickou situaci rozhodla, že od pondělí budou muset mít zaměstnanci v práci respirátory. Týká se to případů, kdy se na jenom místě sejdou alespoň dva lidé a jsou od sebe méně než 1,5 metru.

V nařízení není podle Rafaje třeba vymýšlet nic nového. Ministerstvo