Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Netransparentnost – častý neduh mzdových systémů

20.9.2022, Zdroj: Verlag Dashöfer

Složitost, nespravedlnost, netransparentnost, tak by se daly shrnout nejčastější chyby firemních mzdových systémů. Dnes se zaměříme na posledně jmenovaný.

I v současnosti není neobvyklý stav, při kterém nemají společnosti systém vhodně popsaný, nebo jim popis mzdového systému zcela chybí. Neexistence interní dokumentace může mít mnoho důvodů. Když pokládám otázku, proč tomu tak je, často se potkávám s odpověďmi v duchu „nechceme systém popisovat, protože:

  • když nikdo neví, jak to je, je to vlastně výhodnější,
  • by si zaměstnanci mohli vzájemně závidět,
  • pokud by to bylo popsané, všichni by věděli, kdo kolik bere a způsobilo by to vnitřní konflikty,
  • čím více je to popsané, tím bychom si více svazovali ruce, atd.“

Ač se pro společnosti mohou tyto argumenty nebo vysvětlení zdát, chcete-li, jako relevantní, opak je pravdou.

Čím méně jasně je vše definováno popsanými pravidly, tím více je vnitřně vytvářena atmosféra nerovnováhy. Primárně tato situace může budit v zaměstnancích pocit nedůvěry a nespravedlnosti. I přesto, že jsou mzdy citlivým údajem, není v praxi neobvyklé, že o svých mzdách zaměstnanci mezi sebou hovoří. Proto by vždy měla být popsána základní pravidla systému, to samé platí pro nastavení nominální výše základních mezd pro jednotlivé pracovní pozice, případně skupiny pozic a podílu variabilní složky na jejich mzdě včetně pravidel pro její vyhodnocování. Dále by interní dokumenty pro oblast