Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Návrh na zrušení zákona o úrazovém pojištění

30.5.2012, Zdroj: Verlag Dashöfer

Zákon o úrazovém pojištění sice už platí od roku 2006, stále však není účinný. Jaký bude jeho další osud?

Vláda navrhne sněmovně zrušení sporného zákona o úrazovém pojištění, který měl od příštího roku změnit odškodňování za pracovní úrazy a nemoci z povolání. Kabinet podpořil návrh normy, která by měla zákon z roku 2006 zrušit. Podle kontroverzní normy měla pojištění od dvou komerčních pojišťoven převzít Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), poškození měli místo náhrady dostávat rentu. Proti rušení zákona se postavily odbory, zaměstnavatelé se zrušením souhlasí.

Zákon sice začal platit už v roce 2006, ale pořád ještě není účinný. Jeho účinnost se totiž několikrát odsouvala, naposled na leden 2013. Nově měla ČSSZ vybírat pojistné jako odvody ze mzdy. Lidem po pracovním úrazu či s nemocí z povolání měla pak hradit rentu. Dosud se pojišťují zaměstnavatelé u dvou komerčních pojišťoven, odškodnění se platí z tohoto pojištění.

Kabinet v březnu jednal o novele, která měla schválený systém ještě upravit a proti které byli odboráři i zaměstnavatelé. Předlohu vláda zamítla a souhlasila s tím, že se léta odkládaný model dál už opravovat nebude a že se zruší. Ministr práce Jaromír Drábek  tedy připravil zákon,