Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

MPSV zveřejnilo kalkulačku k důchodové reformě

7.4.2011, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

V souvislosti s důchodovou reformou zpracovalo MPSV v elektronické verzi důchodovou kalkulačku, podle které si lidé mohou orientačně vypočítat výši svého budoucího důchodu.

Nově si mohou lidé vypočítat výši svého budoucího důchodu prostřednictvím kalkulačky k důchodové reformě, kterou uveřejnilo Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) na svých internetových stránkách www.mpsv.cz/duchodovakalkulacka.

V souvislosti s důchodovou reformou zpracovalo MPSV v elektronické verzi důchodovou kalkulačku, podle které si lidé budou moci, orientačně, vypočítat výši svého budoucího důchodu. Nová webová aplikace poskytne několik důležitých informací, a to nejen o předpokládaném budoucím důchodu, ale také o věku odchodu do důchodu či rozdílu výše důchodu pro muže a ženy. K samotnému výpočtu důchodu je nutné zadat do kalkulačky několik základních údajů. Především se jedná o rok narození, pohlaví (u žen je důležité zadat počet dětí), dále průměrný měsíční hrubý příjem a konečně očekávané zhodnocení vložených prostředků, které bude závislé na zvoleném způsobu investování v rámci dobrovolného fondového penzijního spoření (tj. dynamický, vyvážený, konzervativní, státní dluhopisy ČR), pokud se občan rozhodne do systému vstoupit.

Po zadání všech uvedených údajů kalkulačka spočítá dvě varianty předpokládané výše důchodu.

Varianty výše důchodu:

I. varianta:
spočítá doživotní důchod od státu pro variantu, že se do důchodové reformy občan nezapojí, tzn. na dosavadním způsobu svého spoření nebude nic měnit a zůstane při spoření pouze v průběžném pilíři

II.varianta:
zobrazuje celkový doživotní důchod od státu a zároveň výnosy z 2. pilíře při dobrovolném spoření důchod bude mít tři složky:

  • důchod od státu snížení podle toho, kolik let skutečně platíte do 2. pilíře
  • důchod z osobního účtu 2. pilíře z 3% pojistného (přesměrované