Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

MPO chce omezit administrativní zatížení u prokazování energetické náročnosti budov

18.4.2013, Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu

MPO plánuje upravit zákon o hospodaření energií týkající se povinnosti zpracovat průkaz energetické náročnosti budovy. Vedle povinnosti zpracovat průkaz zavádí novela také alternativní možnost doložit energetickou náročnost budovy vyúčtováním energií za uplynulé tři roky.

Zavedení povinnosti zpracovávat a dokládat průkazy vyplývají z implementace evropské směrnice o energetické náročnosti budov. Tato směrnice byla přenesena do zákona o hospodaření energií. Od 1. ledna 2013 pak začala platit povinnost mít průkaz při prodejích a pronájmech budov.

Po zvážení všech dopadů a přínosů zpracovávat průkazy za první čtvrtletí roku 2013 se ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba rozhodl rozšířit stávající ustanovení v zákoně, a dát možnost informovat o energetické spotřebě budovy pomocí vyúčtování. „Brusel na takovouto alternativu nemyslel, i když má stejnou informační hodnotu jako průkaz a není potřeba za tuto informaci platit,“ řekl ministr. V navrhované úpravě zákona bude tato možnost rozšířena i