Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

MÉNĚ PRÁCE ZA VÍCE PENĚZ

19.6.2008, , Zdroj: Verlag Dashöfer

     Životní úroveň Východoevropanů rok od roku roste a kupní síla průměrné mzdy se zvyšuje rychleji než na „západě“. Občané v některých východoevropských regionech se začínají mít lépe než občané chudších regionů v západní Evropě. Obyvatelé Prahy, Budapešti či Bratislavy mají k dispozici více finančních prostředků než např. občané spolkové země Thüringen v Německu. Jedním z hlavních důvodů je i pracovní nasazení občanů ve východní Evropě, vždyť dle průměrného počtu odpracovaných hodin za rok patří východoevropským zemím přední příčky v celé OECD, přesto můžeme souhrnně říci, že počet odpracovaných hodin v Evropě mírně klesá, zatímco v ostatních vyspělých zemích stagnuje.

     Není samozřejmě možné zjistit, kolik hodin tráví v práci drobní podnikatelé a živnostníci pracující sami na sebe nebo manažeři. Tito občané jsou nuceni pracovat v době zakázek mnohem více, než je průměrná pracovní doba v zemi. Údaje uvedené v přiložené tabulce tedy platí pro státní zaměstnance a pracovníky v podnicích.

     Ještě v roce 2000 činil průměrný počet odpracovaných hodin v Česku 2 092, za posledních 7 let tak průměrná pracovní doba klesla o 95 hodin za rok. Současně za uvedené období výrazně vzrostla v Česku reálná hodnota průměrné mzdy a Česko patří vůbec mezi nejúspěšnější země Evropské unie. Na ekonomickém růstu však nevydělávají všichni stejně. Nejrychleji rostou příjmy dobře finančně ohodnocených občanů. Průměrná mzda je pro dvě třetiny občanů nedosažitelná. Příjmové nůžky se v Česku rozevírají. Můžeme však říci, že spolu se Skandinávskými zeměmi jsou u nás mzdové rozdíly nejnižší ze všech členských zemí Evropské unie.

     Nejméně hodin v práci tráví Nizozemci, pouze 1 391 hodin za rok. Je to díky flexibilnímu trhu práce a možností využívat zkrácený pracovní úvazek. V Nizozemí totiž pracuje dokonce 40 % lidí na zkrácené pracovní úvazky, z žen dokonce každá druhá. Tito zaměstnanci sice pracují méně hodin, ale zato podle údajů OECD pracují velice rychle, přesně a soustředí se na práci po celou dobu. Produktivita práce je tedy u zaměstnance na zkrácený úvazek mnohem vyšší