Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Manažerské předvídání aneb o potenciálu a růstu lidí

1.7.2007, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Firmy je možné rozdělit do dvou kategorií. Některé připomínají úrodnou nížinu, ve které se zaměstnancům daří uplatňovat a rozvíjet svoje schopnosti a dovednosti. Naopak jiné se podobají spíše vyprahlé Sahaře. Jak postupovat, aby první skupina nebyla nedostižným ideálem a druhá každodenní realitou?

Možná znáte podobný případ: nadšený pracovník, schopný, za firmu by dýchal. Podává neuvěřitelně dobré výsledky, věnuje se práci přes čas, je pro ni zapálený. Když jej potkáte za dva roky, ke svému překvapení zjistíte, že pracuje někde úplně jinde, a když se jej zeptáte na původní práci, jen mávne rukou. Něčím ho zklamali, otrávili, znechutili, dostal šéfa, s nímž nemohl vyjít, chtěli po něm zcela nesmyslné věci. Ten člověk byl (a stále je) evidentně schopný, s velkým pracovním potenciálem a umí odvést kus práce - ale odvádí ji jinde.

Nebo po nějaké době potkáte člověka, kterého jste si kdysi vážili. Byl to odborníkem na svém místě, znal všechny novinky, měl ty nejlepší tipy a nápady. Ke svému překvapení si při svém rozhovoru s ním uvědomíte, že se z něj stal rutinér, žijící ze své lepší minulosti. Stále ještě podává dobré výkony, ale je to něco úplně jiného než před lety. Co se to s oběma stalo?

Rozvoj potenciálu

Podívejme se ale na rozvoj schopných lidí podívat od začátku - co potřebují, aby byli schopni své kvality uplatnit v praxi? Potenciál je jako semeno - něco tušené, skryté, co potřebuje vhodnou půdu pro svůj rozvoj. Každý člověk má určité osobní schopnosti a kvality. Ty se musejí „potkat“ s firmou, s jejím zaměřením, kulturou a vnitřní organizací, aby semínko vůbec vzešlo.

Pokud je člověk tvořivý bohém, asi jej nebude bavit práce účetního. Pokud je mu nepříjemná práce s lidmi, neměl by sedět v bance za přepážkou - i když bude možná znát vynikajícím způsobem všechny produkty, bude svým chováním pravděpodobně odhánět lidi ke konkurenci. Pokud má někdo rád řád a pořádek, asi neuspěje ve firmě, pro jejíž organizační kulturu je typický nervózní chaos.

Podpora

Ještě na chvíli zůstaneme u metafory se semínkem - pokud má narůst v silnou rostlinu, potřebuje zalévat. Většina lidí potřebuje po nástupu do práce, aby je šéf a kolegové svým chováním podpořili a motivovali, aby se jejich dovednosti rozvinuly a upevnily. Možná si všichni vzpomenete na někoho ostýchavého a nenápadného, z něhož se po zapracování a získání jistoty postupně stal spolehlivý tahoun kolektivu. Jiní jsou naopak draví a hodně sebevědomí, někdy až příliš. Když je budete vhodně „přistřihovat“, získáte také schopné pracovníky.

Zkušenosti z praxe však často ukazují opačnou zkušenost. „Pracuj do výše svého platu,“ radí horlivému nováčkovi zkušení mazáci. „Ti noví vůbec nic neumějí,“ zní povzdech unavených manažerů. Pro řadu lidí je těžké se po nástupu do nové práce orientovat: „Co mám vůbec dělat? Na koho se mám obrátit, když si nebudu vědět rady? Potřeboval bych poradit, ale šéf je věčně - a) zavalený papíry; b) někde pryč; c) řeší důležitější věci; d) mračí se na mě, kdykoliv se jej na něco zeptám; e) stejně mi nic pořádně nevysvětlí; f) vysvětlí, ale takovým způsobem, že si připadám jako blbec.“ Ani chování kolegů k nováčkovi nebývá někdy ideální, a tak noví pracovníci často zůstávají výkonem pod svými možnostmi a navíc se cítí v práci otrávení a stresovaní.

Dobří manažeři přemýšlejí dopředu - v okamžiku nástupu nového pracovníka se snaží zjistit jeho schopnosti a dovednosti a