Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Lex Ukrajina - novela

2.2.2023, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Novela zákona Lex Ukrajina upraví podporu uprchlíků, kteří museli opustit své domovy kvůli válce na Ukrajině. Změny přinesou především zefektivnění poskytované podpory.

Novela počítá mimo jiné s tím, že výše humanitární dávky bude navázána na částku životního minima podle věku a žádost bude možné podat pouze on-line. Příspěvek pro solidární domácnost zůstane do letošního června nezměněn. Zákon vláda schválila minulý týden, nyní jej projedná Parlament. Novela má přinést zjednodušení administrace i přesnější zacílení pomoci.

Výše humanitární dávky bude nově již od prvního měsíce navázána na částku životního minima podle věku. Změny mají podle návrhu MPSV začít platit od července.

 „Chceme podpořit adaptaci ukrajinských uprchlíků, proto bude částka pro zjištění nároku a výše humanitární dávky po dobu 150 dní od udělení dočasné ochrany odpovídat životnímu minimu. Potom budeme ověřovat, jestli existují objektivní překážky pro to, aby žadatel o humanitární dávku mohl začít pracovat,“ vysvětlil ministr Jurečka. Pokud takové překážky nebudou, po 150 dnech klesne výše dávky na částku existenčního minima. „Důležité je připomenout, že ukrajinští uprchlíci se bez problémů zapojují na trh práce. V tuto chvíli jich u nás pracuje téměř 100 tisíc a od začátku války si u nás našlo práci více než 188 tisíc z nich. Navíc od firem víme, že jsou s těmito zaměstnanci velmi spokojeni,“ připomněl ministr.

Přísnější pravidla se nebudou vztahovat na zranitelné skupiny. Těmi jsou osoby se zdravotním postižením, malé děti a ti, kdo o ně