Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Kritika účinnosti novely zákoníku práce

15.9.2023, Zdroj: ČTK

Hospodářská komora považuje za zásadní nedostatek v novele zákoníku práce to, že nejvýznamnější změny budou pravděpodobně účinné již od 1. října 2023.

Podle ředitelky odboru legislativy, práva a analýz komory LenkyJanákové nebudou mít firmy žádný čas na adaptaci. Svaz průmyslu a dopravy schválení zákoníku práce podporuje s ohledem na hrozící sankce za uplynutí lhůty pro transpozici evropské legislativy.

"Argumentace ministerstva práce a sociálních věcí, že novela byla dostatečně dlouho diskutována v Poslanecké sněmovně, je irelevantní. Protože firmy mohou pracovat jen s platnou legislativou - a ne se připravovat na 'co by, kdyby'," uvedla Janáková.

Za zaměstnavatele podporujeme schválení zákoníku práce s ohledem na hrozící sankce za uplynutí lhůty pro transpozici, doplnila ředitelka sekce zaměstnavatelské Svazu průmyslu a dopravy Dagmar Kužvartová. Uvedla, že chápe evropské cíle, i když jejich ochranářský charakter podle ní nepřispívá flexibilitě zákoníku práce. "Na trhu práce ale chybí stovky tisíc zaměstnanců. I proto jsme se za svaz zasadili o to, aby byly povinnosti proveditelné a novinky neomezily flexibilitu už tak napjatého trhu práce," dodala.

Sněmovna v úterý večer schválila novelu zákoníku práce, která zpřesňuje vymezení práce na dohody, čímž má být předvídatelnější. Zpružnění pravidel pro dohody o provedení práce, jak je navrhovali s ohledem na sezonní pracovníky senátoři, dolní komora odmítla. Předlohu, která přinese i další změny, nyní dostane v původním sněmovním znění k podpisu prezident Petr Pavel.

Komora vítá, že při meziresortním připomínkovém řízení novela doznala proti původnímu návrhu velkých změn. "Oceňujeme zejména změny u práce z domova, že nebude zaměstnavatelům uložena jako povinnost, ale nakonec