Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Kolik je český mzdový průměr?

8.6.2021, Zdroj: ČTK

Podle posledních údajů Českého statistického úřadu je to částka 35 285 Kč.

Průměrná mzda v Česku v letošním prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 3,2 procenta na 35.285 korun. Po zahrnutí růstu spotřebitelských cen výdělek reálně stoupl o jedno procento. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

Pokles reálného výdělku statistici zaznamenali v prvním čtvrtletí ve dvou ze 14 krajů, a to v Plzeňském a Karlovarském. Všechny ostatní kraje měly nárůst. Nejvyšší průměrná hrubá mzda, 44.432 korun, byla tradičně v Praze a druhá ve středních Čechách (35.296 Kč) a třetí v Jihomoravském kraji (34.540 Kč). Naopak Karlovarský kraj zůstává regionem s nejnižší mzdovou úrovní, v prvním čtvrtletí tam průměrná mzda činila 30.148 korun.

"V prvním čtvrtletí v Česku kulminovala pandemie covid-19, provázená rozsáhlými karanténními opatřeními, ovšem dopad na trh práce byl menší, než se očekávalo," uvedl v analýze ČSÚ. Zvýšení průměrné mzdy tak bylo podobné jako za celý loňský rok. Údaje za letošní první čtvrtletí podle ČSÚ výrazně ovlivnilo snížení počtu zaměstnanců.

Zpomalení růstu mezd v prvním čtvrtletí je podle analytiků dočasné. Ve druhém čtvrtletí v souvislosti s vyplácením odměn zdravotníků v dubnu, postupnému oživení ekonomiky a srovnávací základně z loňského druhého čtvrtletí lze podle nich čekat zrychlení růstu. Dramatický růst ale letos čekat celkově podle analytiků nelze.

"S odezníváním pandemie a opětovným zrychlením růstu