Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Klidné vánoční svátky nebo pracovní směna?

30.11.2012, Zdroj: ČTK, Verlag Dashöfer

Odbory se přiklánějí k první možnosti, zaměstnavatelé zase ke druhé.

Odbory opět požadují omezení otevírací doby obchodů o svátcích. Oproti snahám z minulých let letos Odborový svaz pracovníků obchodu (OSPO) navrhuje zahrnout do nového zákona kromě maloobchodu i velkoobchod, norma by se tak týkala například i řetězce Makro. V ČR žádný zákon otevírací dobu obchodů nestanovuje.

"Z celkem dvanácti státních svátků by obchody měly mít povinně zavřeno sedm dní. Konkrétně 1. ledna, na Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince," uvedla mluvčí Odborového svazu Aneta Bednářová.

Na Štědrý den svaz navrhuje omezit otevírací dobu maximálně do 14:00 hodin. "Někteří zaměstnavatelé 24. prosince stále nutí své zaměstnance pracovat až do 15:00 hodin. Pokud tak pracovník do firmy dojíždí, nemá prakticky možnost užít si vánoční večer v klidu domova. V zahraničí mohou zaměstnanci oslavit Štědrý den i oba Boží hody odpočinkem, v České republice mají již 26. prosince opět všechna nákupní centra otevřeno," dodala Bednářová.

Podle nedávné ankety ČTK velké obchodní řetězce v ČR budou mít letos na Štědrý den otevřeno do 14:00 hodin, například Lidl však pouze do 12:00. Obchody Albert