Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Každý z nás je podnikatel

25.2.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Každý z nás je podnikatel. Narodili jsme se s určitými schopnostmi a talentem. Během života objevujeme své dobré i horší vlastnosti, seznamujeme se s věcmi, které se nám daří, i s těmi, které nám moc nejdou. Každý z nás se snaží se někam zařadit, být užitečný, nabídnout něco světu - a obdržet za to přiměřenou odměnu.

Jsme podnikateli, když jsme zaměstnaní, protože jsme se pro získání svého pracovního místa museli něco naučit a také o jeho udržení musíme usilovat svou šikovností a znalostmi. Také kněz je podnikatel a hodnota jeho služby spočívá v tom, že jiným lidem pomáhá žít lepší život. Lékař jim vrací ztracené zdraví, učitel předává znalosti nutné k tomu, aby mohli pracovat. Dokonce i politik by teoreticky mohl vytvářet užitečné věci, kdybychom mu vymezili jasné mantinely a kontrolovali ho.

Domnívám se, že podnikání má několik stupňů:

  1. Peníze a věci, které za ně kupujeme, jsou základním předpokladem podnikání. Musíme nakupovat material, vyplácet lidem mzdy, investovat do strojů a do vzdělávání, ale také zabezpečit vlastní rodinu. Tento stupeň můžeme nazvat fyzickou stránkou podnikání.

         Když podnikatel nemá na jídlo, střechu nad hlavou a obnovu svých sil, a to samé platí i pro jeho firmu, tak jsou ohroženy další stupně podnikání. Všichni krizoví manažeři zdůrazňují, že při resuscitaci těžce nemocné firmy se začíná obnovením cash flow, podobně jako u pacienta je třeba obnovit krevní oběh.

  2. Když se podnikatel spokojí pouze s prvním stupněm podnikání, tak může rychle ztratit svoji konkurenční výhodu. Mnozí si začnou nakupovat věci a užívat