Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Jít ve stopách svých rodičů?

15.8.2012, Zdroj: LMC

Ani náhodou, myslí si děti. Podle čeho se tedy při svém výběru rozhodují?

Jen velmi málo dětí chce dělat stejnou práci jako jejich rodiče. Zároveň ale žáci na své rodiče dají při výběru střední nebo vysoké školy, odbornou pomoc školáci skoro nevyužívají. Ukázal to průzkum Národního ústavu pro vzdělávání (NÚV). Při výběru školy studenti hledí hlavně na to, aby je výuka i práce bavila a aby měli šanci na dobrý plat.

"V případě žáků základních škol chce 8,2 procenta z nich vykonávat stejnou profesi jako jejich otec a 2,4 procenta jako jejich matka," uvedli autoři dotazníku. Z oslovených středoškoláků by 7,7 procenta žáků chtělo mít stejnou práci jako jejich otec a 3,2 procenta jako matka. V rodičovských stopách chtějí jít hlavně potomci vysokoškoláků, ale také řemeslníků, u nichž děti vidí výsledky práce na vlastní oči.

Na názor rodičů ale děti hodně dají při výběru školy. Jejich rady využilo přes 80 procent žáků. Naproti tomu 1,8 procenta školáků uvedlo, že jim k výběru střední školy rodiče nic neřekli. "Je nutné právě na tyto žáky zaměřovat pozornost výchovných-kariérových poradců na školách, neboť tito žáci nedostávají potřebné informace. U těchto žáků pak role kariérového poradce není pouze