Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Ignác Nečitelný

1.6.2007, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Možná jste se někdy potkali s lidmi, z jejichž tváře obtížně odečítáte momentální citové rozpoložení či myšlenkové procesy, které se v jejich nitru odehrávají. To, co je pro profesionálního podvodníka či vášnivého karetního hráče cennou devizou, může být v pracovním či osobním životě velkou komplikací.

Říká se „oko do srdce okno“ - podle výrazu očí, ale i celého obličeje a těla do jisté míry poznáte, co si ten druhý myslí a co cítí, v jaké je náladě, jaký postoj zaujímá k nám nebo k tématu, o kterém s ním jednáme. Dalším takovým úslovím je „co na srdci, to na jazyku“. Tady mluvíme o člověku, který nás přímo seznamuje s tím, co se s ním děje, co právě cítí a prožívá. Někteří lidé se „čtou“ velice dobře, jiní hůře. Pokud se „přečíst“ téměř nedají, může být komunikace s nimi dost problematická. A to je právě případ Ignáce.

Ignác pracuje na pozici, která je charakteristická nutností komunikovat s lidmi. Jeho spolupracovníci se na něho obracejí v případě, když něco potřebují, a on to pro ně má zařídit. Často se jedná o věci, které Ignác hravě zvládne a které bere jako opodstatněné. Jindy jsou to věci, které v skrytu duše vnímá jako „blbosti“ a žadatele jako mírně řečeno ne zcela kompetentní. Ignác se naučil nedávat najevo, co si myslí. Jste-li kolegou Ignáce, může se Vám na první pohled zdát vztah s ním jako zcela bezproblémový. Rozhodně se nedá říci, že by se Vás nějak dotknul nebo se k Vám zachoval nepřátelsky. Jenom nevíte, na čem jste. Tváří se stále stejně neutrálně, jeho obličej a gesta nevypovídají nic o postoji k žadateli. Občas kolegům vyhoví lépe, občas hůře. Rozhodně na něm ale nikdo nepozná, jestli je zařazen do škatulky „nekompetentní“, nebo „únosný“.

Můžeme si myslet, že Ignác zvolil dobrý způsob jak s kolegy vyjít - kdyby jim otevřeně říkal, co si o nich myslí, pravděpodobně by se v zaměstnání dlouho neohřál. Jenže v průběhu času se u něj objevují problémy. Má potíže se spánkem, na pravé ruce se mu objevil tik, který ho nutí ji stále křečovitě svírat a rozevírat. Občas je pro něj hodně těžké vstát ráno z postele a přinutit se jít na pracoviště. Jeho zažívání také není v pořádku. Přistihl se, jak hlasitě křičí na jednoho kamaráda, který mu vlastně nic neudělal. Celkem se dá říci, že v životě není příliš spokojený.

Být kolegou nebo nadřízeným Ignáce není nijak zvlášť náročné - nepatří mezi problémové zaměstnance v pravém slova smyslu. Časem bude mít problémy s nemocností, objeví se u něho zdravotní komplikace, popřípadě ze zaměstnání zcela odejde a bude zažívat nepříjemné pocity zase na jiné pozici. Ale celkově se bude jevit jako vcelku výkonný, neutrální, pro někoho i sympatický. Člověkem, který bude mít s Ignácem největší problémy, je Ignác sám.

Chcete-li jako kolega nebo nadřízený dostat z Ignáce to nejlepší, mluvte na něj. Zkoušejte z něj dostat názor na různé problémy, které před něj předkládáte. Zjistíte, že i když Vám svůj názor neřekne, často o věcech přemýšlí a dochází k překvapivým, někdy i tvůrčím závěrům, které se občas dají s úspěchem použít. Počítejte ale vždycky s tím, že pokud uděláte něco, co mu bude proti srsti, nedostanete od něj to, čemu se říká zpětná vazba. Tady se vyplatí trocha empatie - stojí za to přemýšlet, zda se ho Vaše řešení problému nějak nedotkne. Když si s ním o tom promluvíte, je pravděpodobné, že se nakonec nějak dohodnete, ale iniciativa musí vždy vzejít od Vás.