Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

A co dál?

9.4.2024, Zdroj: Verlag Dashöfer

Odchod do důchodu - někteří ho toužebně očekávají, jiní se ho děsí. Zejména v dnešní době, která poměřuje hodnotu svých členů podle jejich ekonomické užitečnosti, jsou čerství důchodci konfrontováni se skutečností, jak si vážit a cenit sebe sama nezávisle na předchozí práci.

S blížícím se koncem pracovní kariéry čelí mnozí zaměstnanci otázce, co tato nová životní etapa přinese. Přestože představa volného času, odpočinku a výběru z řady možností, na které dosud nebyl prostor, bývá lákavá, neplatí to pro všechny.

Naše společnost, na rozdíl od tradičních, si cení produktivity, efektivnosti, rychlosti, přizpůsobování se inovacím a čím dál rychlejšímu životnímu tempu, což bývají kvality nezřídka spojované s mladšími ročníky. Psychická ztráta člověka při přechodu do důchodu je proto výrazná a nese s sebou nejen ztrátu místa ve společnosti, ale také poznání, že bylo možné žít smysluplnější a více naplňující život. Smutek z tohoto zjištění řada osob uzavírá do sebe – a tyto emoce pak prosakují na povrch jako fyzické příznaky, choroby nebo ústní do závislostí a vztahových disfunkcí.

Model, podle