Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

„Zaučovací“ pracovní smlouvy

24.10.2012, Zdroj: ČTK, Verlag Dashöfer

Pokud tento pojem neznáte, nemusíte se obávat, že jste opomněli nějakou legislativní novinku. Je to totiž řecký „vynález“.

Rada Evropy označila tzv. zaučovací smlouvy, které zavedlo Řecko, za nelegální. Tyto smlouvy umožňují bez výstrahy a odstupného propouštět zaměstnance v prvním roce na jejich pracovním místě. 

Řecko, které sužuje několik let ekonomická krize, tuto novinku zavedlo v roce 2010 ve snaze rozhýbat pracovní trh. Odbory ale toto opatření dotýkající se osob vstupujících do svého prvního zaměstnání označily za diskriminační a požadovaly, aby měly právo jako každý zaměstnanec. 

Experti Rady Evropy souhlasili s tím, že pracovní práva občanů jsou tím jednoznačně omezována a jsou v rozporu s chartou RE. Řecku brzy vyprší čtyřměsíční lhůta na provedení legislativní změny opatření. Poté mu hrozí pokuta, kterou stanoví ministerská rada RE. 

Ta ale vstoupí v platnost ve chvíli, kdy se bude svých práv u soudu domáhat první zaměstnanec propuštěný na základě kritizovaného zákona.

A nyní se přeneseme na "velkou louži", odkud dorazila další zajmavá zpráva, tentokráte pro manažery.  Většina Američanů by raději uvítala vyhazov svého šéfa než více peněz na výplatní pásce. Vyplývá to z nové studie, na niž upozornil časopis Forbes. Podle ní je většina amerických zaměstnanců na pracovišti nešťastná a viní z toho právě svého nadřízeného.

Rovných 65 procent jich tak v průzkumu psycholožky Michelle McQuaidové uvedlo, že by raději dalo šéfovi "padáka", než aby měli větší plat. Sedmdesát procent